Νίκη κλειδί για το Στρατώνι

Μεγάλη και παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη με 58-56 επί του Γαλαξία Αδένδρου, μέσα σε ένα γήπεδο που έβραζε πέτυχε το Στρατώνι. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Αδένδρου για φέτος αλλά και η πρώτη νίκη της ομάδας μας στο συγκεκριμένο γήπεδο. Οι αθλητές του Δημήτρη Μύθου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εξασφάλισαν σημαντικές διαφορές μέχρι το 15' (5-15,11-21) αλλά η αγωνιστική άνοδος των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 27-25 με τους αθλητές μας να αντιδρούν και το ημίχρονο να λήγει 29-35. Στο 3ο δεκάλεπτο το Στρατώνι ήταν κυρίαρχο και προηγήθηκε με 39-51 αλλά από την αρχή της 4ης περιόδου η πίεση των οπαδών των γηπεδούχων προς τους διαιτητές επέτρεψαν στον Γαλαξία να μειώσει και να διεκδικήσει την νίκη μέχρι το άστοχο τρίποντο του Παπαδημητρίου στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.Με αυτή τη νίκη το Στρατώνι παρέμεινε στην κορυφή και περιμένει την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπυ κορυφής τον Μακεδονικό που είναι στην 2η θέση με την παρουσία των φιλάθλων μας να είναι απαραίτητη.

Γεροπλάτανος - Μ.Κ. Στρατωνίου 1-2

Τα «Μ.Κ.» Στρατωνίου νίκησαν εκτός έδρας τον Γεροπλάτανο με 2-1. Ο Τηλέμαχος Αντωνίου ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ασίστ του Πουσάτη. Ο Γιώργος Βαγιωνάς λίγο αργότερα έκανε το 2-1 με έμμεσο φάουλ. Στο 1ο ημίχρονο ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για την ομάδα του Στρατωνίου και το ακύρωσε δίνοντας επιθετικό φάουλ. Ο διαιτητής ακύρωσε καθαρό γκολ του Παύλου Γραμματικάκη. Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Στρατωνίου είναι εκτός έδρας μέσα στον Άγιο Πρόδρομο.