Αφού πλέον απόκτησε και ο Σταυρός (καθυστερημένα) γήπεδο 5x5, θέλετε να μάθουμε μαζί και τους κανονισμούς του παιχνιδιού?

Οι κανονισμοί διαφοροποιούνται ελαφρώς ανάλογα με τον αριθμό των παικτών ανά ομάδα, την ηλικία και το φύλο τους καθώς και την συγκεκριμένη διοργάνωση.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ MINI SOCCER

1. ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΚΤΩΝ
Ο αριθμός των παικτών σε κάθε ομάδα δεν μπορεί να ξεπερνά τους 3,5,6,7,8,10,11 (ανάλογα με το γήπεδο και την διοργάνωση) εκ των οποίων ο ένας είναι ο τερματοφύλακας. Οι αντικαταστάσεις των παικτών είναι απεριόριστες. Πρώτα βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο ένας παίκτης για να μπει ο άλλος.
Μια ομάδα μπορεί να παίξει έως και με 2 παίκτες λιγότερους των προβλεπόμενων (π.χ. με τουλάχιστον 6 παίκτες στο 8Χ8 και με τουλάχιστον 3 παίκτες στο 5Χ5).

2. ΣΤΟΛΗ ΠΑΙΚΤΩΝ
Οι παίκτες της κάθε ομάδος φορούν ομοιόμορφη στολή που είναι φανέλα, σορτς, κάλτσες, επικαλαμίδες και παπούτσια (χωρίς καρφιά). Απαγορεύονται οι παίκτες να φορούν οτιδήποτε μπορεί να είναι επικίνδυνο για τους άλλους παίκτες η τους ίδιους (ρολόγια, δαχτυλίδια, βραχιόλια κ.λ.π.)

3. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Δύο ίσες χρονικές περίοδοι των 25 λεπτών. Ο μοναδικός χρονομετρητής είναι ο διαιτητής. Οι ομάδες έχουν δικαίωμα για ένα time out ενός λεπτού σε κάθε ημίχρονο. Στα τελευταία 3 λεπτά του κάθε ημιχρόνου δεν δικαιούται time out καμία ομάδα.
Με το εναρκτήριο λάκτισμα επιτυγχάνεται τέρμα απευθείας. Επίσης, όταν η μπάλα χτυπάει στο πάνω μέρος του γηπέδου (δίχτυ), το παιχνίδι συνεχίζεται.

Ι) Κάνει τάκλιν

Κ) Πιάνει ή προωθεί την μπάλα με το χέρι (αυτό δεν ισχύει για τον τερματοφύλακα)

Επίσης, άμεσο λάκτισμα είναι το κόρνερ. Για κάθε παράβαση άμεσου λακτίσματος εντός του ημικυκλίου η μπάλα τοποθετείται πάνω στο ημικύκλιο.

Οι παρακάτω 4 παραβιάσεις έχουν σαν ποινή το άμεσο λάκτισμα:

Α) Προσπαθεί να κλωτσήσει την μπάλα ενώ την έχει ο τερματοφύλακας.

Β) Κάνει σκόπιμα φράγμα στον τερματοφύλακα.

Γ) Κάνει προβολή σε αντίπαλο

Δ) Όταν ο τερματοφύλακας πιάσει την μπάλα από δικό του παίκτη με τα χέρια (εκτός από κεφαλιά η κόντρα).

Επίσης, το πλάγιο άουτ (αράουτ) είναι έμμεσο λάκτισμα και η επαναφορά γίνεται με το πόδι εντός 4΄΄.
Ο τερματοφύλακας δεν μπορεί να πιάσει την μπάλα με τα χέρια έξω από το ημικύκλιο των έξι μέτρων.
Στην περίπτωση αυτή τιμωρείται με αποβολή.

Ο τερματοφύλακας επαναφέρει την μπάλα από τη θέση του άουτ και με τα χέρια και με τα πόδια. Η επαναφορά της μπάλας πρέπει να γίνει εντός 4΄΄.

Ο τερματοφύλακας μπορεί να περάσει την μπάλα πέρα από το κέντρο του γηπέδου με το πόδι.
Επίσης, ο τερματοφύλακας μπορεί να επιτύχει γκολ με το χέρι.
Η απόσταση του τείχους για όλα τα λακτίσματα, έμμεσα ή άμεσα, είναι 5 μέτρα και ο χρόνος λακτίσματος 4΄΄.

5. ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΑΙΚΤΩΝ
Όταν αποβάλλεται παίκτης, η ομάδα για 2 λεπτά αγωνίζεται με 1 παίκτη λιγότερο. Σε περίπτωση που δεχτεί γκολ η ομάδα αυτή στη διάρκεια των 2 λεπτών, συμπληρώνεται αμέσως η πεντάδα των παικτών. Αν επιτύχει γκολ κατά τη διάρκεια των 2 λεπτών θα περιμένει κανονικά την εκπνοή των 2 λεπτών για να συμπληρώσει παίκτη.
Ο παίκτης που αποβάλλεται αποχωρεί από το γήπεδο. Αποβολή γίνεται με απευθείας κόκκινη ή με 2 κίτρινες κάρτες στον ίδιο παίκτη.

6. ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ
Οι ομάδες είναι υπεύθυνες για τις πράξεις των ποδοσφαιριστών τους και δύναται να αποβληθούν από το πρωτάθλημα με απόφαση του διοργανωτή. Όταν υπάρξει :