Τα Τριτωνάκια δεν παίξανε χθες, όπως άλλωστε και όλο το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Μακεδονίας καθώς άλλαξε η διοίκηση της Ε.Π.Σ.Μ.

Και άντε, για τα ανδρικά πρωταθλήματα το καταλαβαίνω. Για τα παιδικά όμως;;;;;;

Τέλος πάντων, αυτή η αναβολή στάθηκε ως αφορμή για τον προγραμματισμό δυο φιλικών παιχνιδιών, έναν για το τμήμα προπαίδων και ένα για το προτζούνιορ.

Οι προπαίδες φιλοξενηθήκαν στην Νέα Μάδυτο από τον τοπικό Ελλήσποντο. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 0-1 μετά από αναγνωριστικό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και από τις δυο πλευρές.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα Τριτωνάκια ήταν καταιγιστικά και πολύ νωρίς ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 0-4.

Ο Ελλήσποντος μείωσε σε 1-4 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι αλλά τα Τριτωνάκια δεν είχαν τελειώσει ακόμη, και ο πίνακας του σκορ στο τέλος του παιχνιδιού έγραψε 1-6.

Την ίδια ώρα στο γήπεδο της Μικρής Βόλβης, τα Τριτωνάκια Τζούνιορ, φιλοξένησαν τον ΠΑΟΚ Σταυρού.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος του ΠΑΟΚ Σταυρού με τα Τριτωνάκια να αμύνονται, λόγω και του δυνατού αέρα.

Παρά το πλήθος των ευκαιριών όμως, ο Σταυρός δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και έτσι το ημίχρονο έληξε 0-0. Τ

ο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τα Τριτωνάκια και από κει και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα.

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο , δέκα λεπτά πριν το τέλος έφτασαν στο 4-0. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 4-2 λίγο πριν την λήξη.

Έτσι το σκορ στους αγώνες μεταξύ των ακαδημιών έφτασε στο 3-1 καθώς τα Τριτωνάκια είχαν κερδίσει με 7-1 και 7-0 και ο ΠΑΟΚ με 3-2 στους προηγούμενους αγώνες τους.